Święto Niepodległości

Dzisiaj wielka jest rocznica -

jedenasty listopada!

Tym co zmarli za Ojczyznę,

Hołd wdzięczności Polska składa.

                         ( L. Wiszniewski, 11 listopada)

Dzień 11 listopada jest jedną z najważniejszych dat w historii Polski - w tym dniu obchodzimy rocznicę wielkiego wydarzenia historycznego - odzyskania niepodległości. Polska odzyskała niepodległość w 1918 roku po 123 latach niewoli, od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989 i obchodzone co roku 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

8 listopada uczniowie Zespołu Szkół w Zawadach przypomnieli historię dochodzenia do wolności i pamiętne dni listopadowe 1918 roku podczas uroczystej akademii. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały w montażu słowno – muzycznym wiersze o tematyce patriotycznej, przeplatane patriotycznymi pieśniami historycznymi (Rota, Idzie żołnierz, Ostatni mazur, O mój rozmarynie, Wojenko, wojenko, Marsz Pierwszej Brygady, Rozkwitały pęki białych róż ), współczesnymi (W lesie, Mury) i tańcem w wykonaniu naszych uczniów.

Taka lekcja historii z pewnością na długo zagości w pamięci uczniów.