SZKOŁA PAMIĘTA

Nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. 

Pielęgnujemy miejsca pamięci związane z osobami ważnymi dla naszej Szkoły i lokalnej społeczności.

1. Pierwsze działania podjęli uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią P. Grażyną Zajkowską - Bielawską.  W dniu 21.10.2019 r. odwiedzili cmentarz parafialny w Zawadach. Uporządkowali dwa opuszczone groby, które były bardzo zaniedbane. Wszyscy nie szczędzili sił przy pracy. 

2. Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą p. Mariuszem Kruszewskim podjęli kolejną akcję w dniu 23 października 2019 r. Wysprzątali część parku wokół głazu poświęconemu bojownikom o niepodległość Polski, poległym w latach 1918 - 1928.

   

3. W dniu 24 października 2019r. uczniowie klasy 8b razem z wychowawcą klasy p. Agnieszką Tołczyk odwiedzili cmentarz parafialny w Zawadach. Uporządkowali groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Zapalili znicze i uczcili ich pamięć w krótkiej modlitwie.

4. Uczniowie klas VI a i VI b wraz z wychowawczyniami dnia  28 października odwiedzili grób zbiorowy na Łysej Górze. Po wspólnej modlitwie, minucie ciszy i zapaleniu zniczy, uczniowie odczytali  imiona i nazwiska 52 ofiar - mieszkańców Zawad i Laskowca. Następnie w zadumie wspominali tamto tragiczne wydarzenie, dzieląc się tym, co słyszeli od starszych mieszkańców naszej gminy o wydarzeniach z  13 lipca 1943 roku.

5. Oddział przedszkolny - 5 latki oraz klasa "0"  wraz z wychowawcami  28 października wspólnie odwiedzili cmentarz parafialny w Zawadach w celu zapalenia zniczy, postawienia kwiatów na grobach opuszczonych, na grobach pracowników szkoły.

6. Dnia 29 października klasa VIIIa pod opieką wychowawcy p. Sławomira Wądołowskiego odwiedziła cmentarz parafialny celem zapalenia zniczy na grobach osób znanych społeczności szkolnej oraz na grobach opuszczonych.

7. Klasy VIIIa i VIIIb wraz z wychowawcami w dniu 31 października udały się na wycieczkę do miejsc pamięci:  grobu mjr. Władysława Raginisa w Górze Strękowej  i grobu na Łysej Górze zamordowanych przez Niemców mieszkańców Zawad i Laskowca. Oba miejsca zostały uprzątnięte. Na zakończenie oddano cześć poległym oraz zapalono znicze.

8. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III odwiedzili miejsca pamięci na Łysej Górze i Górze Strękowej. 

 Galeria zdjęć