Zwiedzamy Lubelszczyznę

W dniach 15-16.10.2019 r. uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce na Lubelszczyznę. W programie wycieczki znalazły się takie miejscowości jak: Kozłówka, Lublin, Kazimierz Dolny, Dęblin i Grabarka.

Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili rezydencję Zamoyskich, czyli zespół pałacowy, kaplicę, ogrody w Kozłówce oraz Lublin. W Lublinie zobaczyli Zamek lubelski, Stare Miasto w stylu renesansu lubelskiego, Bramę Krakowską i Grodzką oraz Bazylikę Dominikanów. Najwięcej emocji wywołał jednak pobyt w Majdanku- byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i jenieckim, funkcjonującym w latach 1941-1944. Po noclegu w gospodarstwie agroturystycznym "Dworek Różany " w miejscowości Stok-Zażuk zwiedzili Kazimierz Dolny. Zobaczyli tam spichlerze, kościół farny, rynek, renesansowe kamienice, dzielnicę Żydowska, zamek, basztę, Górę Trzech Krzyży. Najbardziej jednak podobał się wszystkim spacer Wąwozem Korzeniowym. Głównym walorem tego wąwozu są odsłonięte w wyniku erozji korzenie starych drzew i krzewów tworzących fantastyczne kształty. Tu rozegrały się sceny wielu filmów fabularnych i seriali.  Na kazimierskim rynku młodzież skosztowała pysznych lodów. Następnym punktem programu był pobyt w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczniowie prześledzili historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Zobaczyli osobiste rzeczy pilotów oraz sztandar- relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Na wystawie plenerowej mieli okazję zobaczyć 90 statków powietrznych, przeciwlotnicze zestawy rakietowe np. myśliwce MiG-21,bombowce Ił-28 i inne. Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest tu wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do jedynego w Polsce śmigłowca MI-6. Nasi uczniowie byli we wnętrzu samolotu pasażerskiego. Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta na Św. Górze Grabarce, zwanej "Częstochową prawosławia ". Znajduje się tu wzgórze zwane wzgórzem pokutnym, na którym przez lata ustawiano różnej wielkości krzyże wotywne z drewna i metalu. Na szczycie wzgórza stoi cerkiew oraz jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny. Uczniowie mieli okazję zobaczyć cerkiew od wewnątrz i przez chwilę mogli obserwować mszę świętą.

Zmęczeni, ale przepełnieni pięknem Lubelszczyzny uczniowie wrócili do domów z nadzieją, że to nie koniec ich małych podróży po Polsce.

Wycieczkę zorganizowała Pani Grażyna Zajkowska- Bielawska. Opiekunkami były również panie: p. A. Misiukiewicz i p. E. Chowańska.

LUBELSZCZYZNA WIDZIANA OCZAMI UCZENNIC

GALERIA ZDJĘĆ